Wycieczka do Torunia – miasta pierników i Kopernika

21października klasy 4a i 4b udały się wraz z opiekunami – p. Marzeną Zblewską, p. Iwoną Dzikowską i p. Mikołajem Koterasem –  na wycieczkę do Torunia.

Zwiedzanie rozpoczęliśmy od spaceru nad Wisłą, by po chwili dotrzeć do jednej z głównych atrakcji – Krzywej Wieży, wtopionej w system murów obronnych okalających Stare Miasto. Nasza polska wieża to mniej znana siostra wieży w Pizie. Co ciekawe – to właśnie przy niej można wykonać „test prawości” . Polega on na próbie utrzymania równowagi przy opieraniu się o ścianę budynku. Nasi czwartoklasiści chcieli sprostać temu wyzwaniu, czemu towarzyszyły wybuchy śmiechu.

Ciekawymi miejscami na trasie wycieczki były także: Dom Kopernika i Rynek Staromiejski. Wszystkim bardzo spodobał się znajdujący się w sercu Starego Miasta pomnik flisaka z żabkami. Statuetka ta nawiązuje do legendy o pladze żab, która przed wiekami nawiedziła Toruń. Szczególną sympatią dzieci cieszył się również pies Filuś, który trzyma w pysku melonik profesora Filutka – podobno jego dotknięcie ma zwiastować powodzenie na egzaminach.

Wiele emocji dostarczyła wizyta w Centrum Popularyzacji Kosmosu „Planetarium Toruń”. To miejsce, w którym – siedząc wygodnie w fotelu – można było podziwiać gwiazdy i unosić się w przestrzeni kosmicznej.

Ostatnim punktem programu były warsztaty w magicznej  Toruńskiej Piekarni Mistrza Bogumiła. Dzieci nie tylko dowiedziały się, jak wypiekano pierniki 500 lat temu, ale miały okazję przygotować własne, ciesząc się niezwykłą atmosferą i cudownymi aromatami.

Uczestnicy wycieczki wrócili do domów pełni wrażeń oraz ze sporym zapasem prawdziwych toruńskich pierników.