PROJEKT „Poznań Uzależniony od Profilaktyki”

Uczniowie klas 7 i 8 w ramach realizacji zadań projektowych w okresie od października 2023 do lutego 2024 brali udział w:
I. Webinariach edukacyjnych on-line z panią Moniką Gazecką „Hejt w Internecie – opowieść o mocy słów”; asp. Piotrem Dmowskim  z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu na temat odpowiedzialności prawnej nieletnich.

II. Edukacyjno-uświadamiającym programie filmowym w Kinie Muza o relacji rówieśniczej – film „Blisko”.

Z roku na rok rośnie liczba dzieci i młodzieży doświadczającej przykrych, trudnych sytuacji w życiu społecznym i rodzinnym, które nie radzą sobie z emocjami, problemami. Współorganizator projektu – Kino Muza, wierząc w ogromną terapeutyczną siłę obrazu filmowego, poprzez zaproszenie do współodczuwania z bohaterami i zagłębienia się w jego narrację, proponuje program dla dzieci, który sprawi, że nie tylko mogą one zapoznać się z tym zjawiskiem, ale i zrozumieć jego mechanizmy oraz wpływ na otoczenie. Wydarzenie swoim zakresem obejmowało krótką prelekcję ze specjalistą z obszaru uzależnień i ochrony zdrowia psychicznego + seans filmowy + dyskusję oraz lekcję wychowawcza w szkole.

„BLISKO”
reż. Lukas Dhont| Belgia, Holandia, Francja 2022 | 103 min.
Niezwykle emocjonalna, pełna bolesnego piękna opowieść o dorastaniu, strachu, przyjaźni ale też i odpowiedzialności. W pięknych plenerach kwiecistych pól na belgijskiej prowincji przyjaciele, Léo i Rémi, spędzają beztroskie lato. 13-letni Léo i Rémi są nierozłączni. Towarzyszą sobie zarówno w ważnych życiowych wydarzeniach, jak i na co dzień. Wydawać by się mogło, że ich przyjaźni nic nie jest w stanie zagrozić. Jednak zawiść innych, pojawiające się plotki i typowe dla wieku dojrzewania zagubienie w świecie sprawiają, że w pewnym momencie Léo zaczyna oddalać się od swojego przyjaciela. Po wakacjach zaczynają nowy etap szkoły i trafiają do tej samej klasy. Film znakomicie przyjęty przez krytykę i publiczność na festiwalach filmowych na całym świecie.