Projekt „Motyli Wolontariat”

logo hospicjum

Przyłączamy się do wspaniałego projektu, jakim jest Motyli Wolontariat.

Wspólnie biliśmy rekord Guinnessa w jednoczesnym malowaniu motyli, zawieszaliśmy także kolorowe motyle w ogrodzie botanicznym. W tym roku będzie inaczej, co nie oznacza, że gorzej.

Chcemy DZIAŁAĆ, bo bezczynne czekanie nie leży w naturze uczniów naszej kochanej szkoły.

21 marca obchodzimy Dnia Motyla oraz Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Dzień Motyla nazywamy również Dniem Wrażliwości, bo naszym celem jest kształtowanie postaw i umiejętności dostrzegania wokół nas tych, którzy są słabsi albo chorzy. Poprzez pomaganie innym dokonują się niezwykłe przemiany w nas samych – stajemy się prawdziwymi Motylami!

Jak?

Dzieci i młodzież mogą przygotować własnoręcznie kartki, laurki (wielkość, technika i format dowolne, ale muszą być bardzo kolorowe i radosne), z proponowanym tekstem i symbolem MOTYLA, który symbolizuje naszą drużynę Motylego Wolontariatu.

Zależałoby nam, żeby dzieci podarowały swoje laurki innym. Może dołączyć do nich motyla origami albo czekoladowego cukierka, albo kolorową dekorację z krepy? Oczywiście kontakt bezpośredni jest teraz niezbyt oczekiwany. Ale można porozmawiać przez płot lub przez okno z osobami, do których kierowane są laurki. Chodzi o to, żeby przekazać uśmiech i zauważyć te osoby. Wcale nie potrzeba wiele.

Ośmielmy dzieci do wrażliwości. Zamiast topienia Marzanny możemy spróbować ogrzać serca tych, którym jest smutno, czują się osamotnieni. Sami wiecie, że jeden uśmiech może rozświetlić cały dzień i tydzień nawet!

Wyobraźcie sobie, ile radości możemy sprawić.

Zachęcamy wolontariuszy do robienia zdjęć – podczas prac przygotowawczych i później, kiedy przekazywane są laurki – niespodzianki, nawet jeśli ukradkiem wrzucane tajemniczo do skrzynek pocztowych…

Jak można wręczyć motyle?

Można przynieść je do szkoły – dokładnie do dyżurki, 15 marca zostaną odebrane i przekazane do Domu Pomocy Społecznej.
Można wrzucić starszym, samotnym sąsiadom do skrzynki – położyć na wycieraczce…
Ale koniecznie należy wykonać zdjęcie J

Koordynatorkami naszej akcji w szkole zostały Pola Hoffmann oraz Zosia Wełniak – dziewczyny są świetnie przygotowane i odpowiedzą na wszystkie pytania. Można się z nimi kontaktować poprzez czat Teams.

J. Borowicz, I. Dzikowska